Badania magnetyczno proszkowe MT

Diagnozowane urządzenie pokryte białą farbą i proszkiem magnetycznym
Pęknięcia powierzchni wykryte metoda fluorescencyjną
Fluorescencyjna metoda magnetyczno proszkowa MT
Rysy na powierzchni wykryte metodą magnetyczno-proszkową
Element pokryty środkiem fluorescencyjnym i oświetlony lampą UV
Zastosowanie badań magnetyczno proszkowych

Badania magnetyczno proszkowe MT

  • Kategoria Badania Nieniszczące NDT

Czym są Badania Magnetyczno-Proszkowe (MT)?

Profesjonalne badania magnetyczno proszkowe (MT) pozwalają na szybkie i pewne wykrywanie wszelkich niezgodności materiałowych wychodzących na powierzchnię lub podpowierzchniowych, takich jak:

  • pęknięcia,
  • przyklejenia,
  • podtopienia,
  • zakucia,
  • porowatość, itp.

Metodą magnetyczno - proszkową przeprowadzamy badania nieniszczące odkuwek, złącz spawanych i odlewów wykonanych z materiałów ferromagnetycznych. W tym celu wykorzystuje się barwny lub fluorescencyjny suchy proszek magnetyczny, zawiesinę olejową lub wodną. Z kolei źródłem oddziaływania magnetycznego są elektromagnesy jarzmowe, magnesy stałe lub cewki magnesujące.

Stosowanie metody magnetyczno-proszkowej ogranicza się tylko do materiałów ferromagnetycznych, które dodatkowoprzed badaniem należy oczyścić ze zgorzeliny, tłuszczu, olejów, odprysków spawalniczych oraz wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogłyby zafałszować wyniki badań. W związku z tym nie jest możliwe przebadanie magnetyczno-proszkowe materiałów aluminiowych, z miedzi, magnezu i ze stali austenitycznej.



Dlaczego Wykonać Badania MT?

  • Zabezpieczenie Przed Awarią: Wykrycie wczesnych wad materiału może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom i awariom konstrukcji czy maszyn.
  • Kontrola Jakości: Badanie polem magnetycznym pomagają w zapewnieniu, że materiały i produkty spełniają najwyższe standardy jakości, zgodnie z normami branżowymi.
  • Bezpieczeństwo: W szczególności w sektorze przemysłowym, badania MT są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz ochrony infrastruktury.

Zastosowanie badań nieniszczących MT

  • Kontrola Jakości w Produkcji - testy spawów (wykrywanie pęknięć, wtrąceń, niespoin i innych wad powierzchniowych), badania materiałów żeliwnych (w przemyśle motoryzacyjnym czy budowlanym), kontrola obróbki powierzchni (używane do sprawdzania jakości obróbki powierzchownej, wykrywając nierówności, pęknięcia i inne niedoskonałości)
  • Wspomaganie badań eksploatacyjnych - przeglądy techniczne pojazdów i maszyn (wykrycie wad strukturalnych, które mogą prowadzić do awarii w trakcie eksploatacji), badania kondycji mostów i konstrukcji metalowych (wykrycie wczesnych oznak korozji, pęknięć i innych defektów w mostach i innych konstrukcjach stalowych)
  • Diagnostyka awaryjna - analiza przyczyn awarii i incydentów. Badania magnetyczno-proszkowe pozwalają na dokładne zlokalizowanie i zidentyfikowanie przyczyn problemów, co jest kluczowe dla zapobiegania podobnym sytuacjom w przyszłości.
  • Kontrole Zapobiegawcze i Konserwacyjne - regularne kontrole sprzętu (identyfikacja wczesnych oznak zużycia lub wad), inspekcje konserwacyjne w przemysłach (w przemyśle chemicznym, petrochemicznym czy energetycznym stosowane są do diagnostyki i monitorowania stanu instalacji oraz rurociągów)

Przebieg i techniki badania magnetyczno - proszkowego

Badania magnetyczno-proszkowe (MT) polegają na wzbudzaniu pola magnetycznego w badanych złączach, a co za tym idzie na wykrywaniu magnetycznych strumieni rozproszenia oraz zmian w układzie proszku magnetycznego, w miejscu gdzie występują niezgodności (wady). Aby osiągnąć najlepsze rezultaty należy pamiętać o tym, że kierunek ułożenia niedoskonałości materiałowych powinien być ustawiony prostopadle do kierunku oddziaływania sił pola magnetycznego. Im mniejszy kąt ułożenia, tym mniej dokładne będą wskazania wad. W przeciwieństwie do metod penetracyjnych, wykorzystanie badań magnetyczno-proszkowych pozwala również na znajdywanie wad materiałowych do około 2 mm głębokości pod badaną powierzchnią. Na koniec dokonuje się oględzin i rejestracji wyników (wskazania magnetyczno-proszkowego), po których pozostaje jeszcze rozmagnesowanie i oczyszczenie badanej powierzchni.


Techniki badania nieniszczącego MT

Metoda fluorescencyjna

Polega na aplikacji proszku (penetrantu) magnetycznego fluorescencyjnego na powierzchni materiału ferromagnetycznego oraz wzbudzeniu światłem UV badanego obszaru w celu wywołania zjawiska fluorescencji. Metoda fluorescencyjna wyróżnia się nieco większą czułością niż metoda barwna.

Pozwala na wykrywanie pęknięć, spękań, wtrąceń, oraz innych powierzchniowych wad w metalach, jak również w elementach spawanych czy odlewniczych. Często stosowana jest w przemyśle lotniczym, morskim, energetycznym, oraz wszędzie tam, gdzie konieczna jest precyzyjna identyfikacja wad powierzchniowych.


Metoda barwna

Wykorzystuje się zazwyczaj białą farbę podkładową, oraz czarny proszek magnetyczny. Do prawidłowego przebiegu badań konieczne jest przeprowadzenie obserwacji w świetle białym o odpowiednio dużym natężeniu.

Pozwala na wykrywanie pęknięć, wtrąceń, porów, i innych powierzchniowych wad w metalach, kompozytach, czy tworzywach sztucznych. Często stosowana w przemyśle metalurgicznym, budowlanym, energetycznym oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładna kontrola jakości powierzchni materiałów.

Dobór konkretnej metody badania zależy w dużym stopniu od materiału i stanu powierzchni badanego elementu oraz panujących warunków, np. temperatury.


Normy badań nieniszczących magnetyczno-proszkowych

Używamy środków do badań penetracyjnych DIFFU-THERM, które są zgodne z wymogami ASME Sekcja V Art.6, DIN 54132, ASME E 165. Środki te, są również regularnie badane stosownie do przepisów ASME D 808-63 i ASTM D 129-64. Posiadają świadectwo PZH i atesty producenta.

Badania wykonuje wykwalifikowany i certyfikowany personel (stopień I i II).


Zobacz inne Badania nieniszczące. Odwiedź również nasze Laboratorium badań nieniszczących